top of page

Příprava psa na závod: Tipy pro individuálního mushera.

Aktualizováno: 30. 1.


Obsah:

 

Úvod


Všichni už víme, jak se máme chovat na závodě se svým psem. Pokud ne, tak zde jsou tipy. No a co samotná příprava psa před závodem? Pokud zde tápete, tak přihodím několik tipů, na co si dát pozor.


MČR canicross 2021, foto: Dominika Kaločai
Článek není obšírným návodem, jak se připravit, ale obsahuje praktické tipy a odkazy na podrobné články.

Mnoho účastníků na závod vyrazí takzvaně naslepo. Hecnou se s kamarádem, sednou do auta a jedou se překonat. To je přesně ten typ závodníka, kterého na trati potkat nechcete. Pokud Vás něco podobného napadne, tak věřte, že to není úplně dobrý nápad.


Proč připravovat psa před závodem?


Každý závod má svá pravidla, která vyplývají buď ze závodního řádu, nebo z propozic pořadatele. Nikdo učený z nebe nespadl a proto není žádná ostuda si všechno nastudovat a v případě nejasností se jednoduše zeptat.

Psa je dobré předem připravit na situace, které mohou nastat. Ušetříte tak sobě, ale i ostatním závodníkům případné komplikace nebo protesty.


Na co připravit psa - kondice


Překonat sám sebe je sice úctyhodné, ale nezapomeňte, že v tom nejste sami. Táhne Vás totiž Váš pes! On bude z vašeho sebepřekonání už méně odvařený než vy a vaši blízcí, pokud to potáhne sám. Proto byste měli být fér a připravit sebe i svého psa po fyzické stránce. Neznám smutnější pohled než ten, když předbíhám tým v mírném svahu, kdy běžec / chodec ztrácí vědomí a jeho psí parťák je na tom o poznání hůř, protože to všechno musí táhnout. Často pes už jen zoufale pobíhá kolem a hledá si rozptýlení.

Jak připravit psa? Zde je výpis článků, které jsem na toto téma sepsal


Základní kondice psa, jak jí vybudovat Obsahem článku je vysvětlení pojmu základní kondice. Nutnost tréninku tohoto typu je u psa neoddiskutovatelná. Mnoho problémů s motivací pro tah pramení často z nízké kondice Vašeho psa.


Jak pracovat s teplotami v tréninku. Tento článek zabrousí do teorie práce s teplotou v tréninku. To je už vyšší dívčí, ale pokud chcete, aby Váš pes podával vrcholové výkony, tak se tomuto laborování alespoň na elementární úrovni nevyhnete.


Přehřívání a chlazení psa souvisí s předchozím článkem o práci s teplotami. Psy mají specifický proces chlazení a přehřátí je velmi problematické a bohužel časté. Tendence se přehřívat také úzce souvisí s fyzickou kondicí psa.


Intervalový trénink u psa Je jednou z metod, jak vést trénink psa. Je aplikovatelný jak pro canicross, tak i pro další disciplíny. Intervalový trénink není jediným způsobem jak připravovat psa, nicméně je náročnější na schopnosti psovoda.Na co připravit psa - situace


Víte co Vás čeká? To máte postroj, sedák, vodítko, cesta autem, parková, přejímka, prohlídka tratě a mrak selfíček v cíli.

Teď vážně, za tu dobu, co závodím nebo závody řídím by mě už nic nemělo překvapit, ale opak je pravdou. Občas nastane situace, kterou bych nevymyslel a proto je dobré se připravit ne ledacos. Situacím na trati a likvidací vlastního psa jsem se věnoval v článku níže.


Zrazený psí tahoun popisuje mimo jiné, jak velký problém je agrese na trati. Článek obsahuje výpis všeho, čím můžete svého psa "zkazit"

Co by Váš pes měl umět?


  • Směrové povely - Umět zatáčet na povel je základní dovednost nad kterou asi není potřeba diskutovat. Je dobré psa naučit na povel přebíhání z jedné strany cesty na druhou. To už vyžaduje trošku cviku, ale ve finále to oceníte zejména při předbíhání.

  • Zpomalit na povel - Ptáte se proč? Canicross se sice běhá na plný pecky, ale občas je síla tahu ke škodě. Hlavně v situaci, kdy máte těžkého a silného psa a před Vámi se objeví prudké klesání. Tehdy jste za povel, který Vás zbaví utrpení vděční.

  • Měl by být ovladatelný -Připravte ho na velké množství psů, na hluk a chaos, na případnou manipulaci (vážení, načítání čipu, namočení srsti před startem)

  • Vyrovnaný a sebevědomý - Mnoho situací může slabší povahy zahnat do kouta. Manipulace, psychický tlak při fyzickém výkonu a spánkové deprivaci. I to může být mushing a pes by na to měl být dobře připravený.


Štípanec

Co by pes neměl dělat?


  • Napadat psy - Jakákoliv agrese na trati nebo v prostoru závodu se trestá diskvalifikací.

  • Napadat lidi - I agrese vůči lidem může být důvodem diskvalifikace.


Jaký pes na závody nepatří?Nadváha psa může být vnímána jako roztomilá. Často je omlouvána jako důsledek věku či kastrace. Ať je způsobená čímkoliv, tak je známkou velmi nízké kondice psa. Takovému psu věnujte ještě několik týdnů příprav dokud neshodí. Redukce váhy u psa je mnohem snazší než u lidí :-)

  • Nemocní a zranění psi na závody rozhodně nepatří. fyzický výkon v kombinaci se stresem může vše zhoršit. Na druhou stranu můžete nakazit i ostatní psy a to na mushingové závody rozhodně nepatří. Nechte psa ať se vystoná a zaléčí svá zranění.

  • Kupírovaný nebo jinak protizákonně modifikovaný pes nepatří na žádné psí soutěže. 100% restrikce je jediný způsob, jak podobným praktikám zamezit.
Jaké vybavení na závody nepatří?

  • Elektrický nebo ostnatý obojek nechte doma. Všechny "tréninkové" pomůcky, které psovi způsobují bolest na závod nepatří.

  • Náhubek, ačkoliv ho některé závody tolerují, tak dle závodního řádu je po dobu závodu na trati zakázaný. Mimo trať ho pes nosit může. Internet je plný diskuzí, ale pravidla hovoří jasně. Pokud Váš pes umí předbíhat bez kontaktu, tak je náhubek zbytečný. Náhubek navíc znesnadňuje volné dýchání a tím výrazně zvyšuje riziko přehřátí psa.


Závěr


Shrneme-li to do několika řádků, tak by Váš pes měl být zdravý, v dobré fyzické i psychické kondici, ovladatelný a neagresivní vůči psům a lidem. Máte osobní zkušenosti s nějakým tématem v článku? Budu rád za Vaše komentáři přímo zde na blogu. Sdílejte, likujte a odebírejte blog níže...622 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Příspěvek: Blog2 Post
bottom of page