top of page

Energie psího sportovce

Aktualizováno: 31. 3. 2022

Jaký že je správný poměr tuků, sacharidů a bílkovin vyvážené stravy Vašeho psa?

Začnu výtahem informací tuzemských výrobců, distributorů a prodejců granulových krmiv a energetických


preparátů pro psí sportovce. Co zveřejňují na svých webových stránkách o ideálním složením stravy? O jaké studie se opírají, pokud se vůbec o nějaké opírají?


Na závěr přidám některé poznatky ze studie zveřejněné v nové knize Athletic and working dog biomechanics od autora Roberta L. Gilletta.Výrobci energetických preparátů Výrobci energetických preparátů sázejí na výzkumy z lépe probádaného pole lidských atletů. Stále je aktuální téma glykogen, voda a kvalitní sacharidy a bílkoviny. Na první pohled ideální řešení. Pes ale v mnoha ohledech není člověk a s tím srovnáváním je malinko problém. Převzato z webu distributora: Ideální skladba krmné dávky. Vytrvalci a mushing 35% kalorií z bílkovin, 45% z tuku a 20% ze sacharidů.

Sprinteři

25% kalorií z bílkovin, 30% z tuku a 45% ze sacharidů.


Výrobce granulí

U výrobců granulí je náhled na stravování psů na míle vzdálený od názorů BARFařů. Nemůžu jinak než začít krásným prohlášením majitele značky Falcon. "Proč bych měl psovi dávat suché krmivo až s 90% masa, když mu můžu dát 100% maso"
Výrobci granulí samozřejmě myslí na naše mazlíčky a jde jim hlavně o jejich zdraví. Reflektují názory zákazníků a proto jsou obiloviny hromadně vytlačovány rýží a bramborami. Je dobré vidět, že tlak veřejnosti nutí výrobce pracovat na svých recepturách. Bohužel s tím do krmiva přidávají velké množství sacharidů obsažených v nových surovinách. Zachovat tak poměr tuků, bílkovin a sacharidů je obtížné.


Výtah z webu distributora:


Energie z tuků by měla tvořit 42%, z bílkovin 31% a ze sacharidů 27%. Jako doporučení pro sportující psy dále uvádí: "Zvířeti by mělo být bezprostředně po skončení zátěže podáváno krmivo nebo nápoj bohatý na snadno stravitelné sacharidy. Tělo pak uloží ve svalech více glykogenu, než je obvyklé. Touto dietní manipulací lze zvýšit vytrvalost a sílu, která je na jeho množství ve svalech přímo závislá." (Výrobce popisuje jev zvaný carb-back-loading, tedy doplnění sacharidů po výkonu pro obnovu svalového glykogenu. Nicméně tento proces nemá žádný vliv na celkové množství svalového glykogenu, pouze na obnovu původního stavu. Stejně tak vůbec nemá vliv na schopnost glykogen efektivněji využívat a nezvýší sílu ani vytrvalost.) Shrnuto podtrženo: Výrobce energiťáků vytrvalec: 35% kalorií z bílkovin, 45% z tuku a 20% ze sacharidů. Výrobce energiťáků sprinter: 25% kalorií z bílkovin, 30% z tuku a 45% ze sacharidů. Výrobce granulí: 31% kalorií z bílkovin, 42% z tuku a 27% ze sacharidů.


Co tvrdí poslední studie o zdroji energie pro psí sportovce?

Tuky jsou palivem výkonných turbo dieselů:


Jak výrobce energiťáků na svém webu správně uvádí, tak psi jsou dokonale vybaveni pro spalování volných mastných kyselin, tedy tuků. Ve výše zmíněné knize popisuje autor závěry studií, které toto tvrzení podporují.


Glykogen zmizí jak pára nad hrncem:


Podle posledních zjištění pes využívá první minutu intenzivního výkonu tzv. okamžitou energii. Poté přichází na řadu zásobní energie ve formě svalového glykogenu. Ta může u různých plemen postačit na různě dlouhou dobu. Průměrně se však bavíme o výkonu do 5 minut a zde už narážíme na rozpor mezi knihou a studiemi a tvrzením výrobců.


Ti se totiž nechávají inspirovat lidskými sportovci a v tom je hlavní kámen úrazu. Průměrný člověk disponuje 500 - 600 g svalového glykogenu a v případě dobře trénovaného jedince je schopen z něho čerpat energii 30-50 minut.

U psů je tato zásoba energie mnohem menší. Žádná studie dodnes přímo nestanovila přesné množství zásobního glykogenu u psa, ale při výzkumu alaskánů na Oklahomské universitě zjistili zajímavá fakta:


Kosterní svaly alaskánů mají pozoruhodnou glukoneogenní schopnost, jak bylo prokázáno. Obnoví více než 50% klidové koncentrace svalového glykogenu po druhém z pěti po sobě jdoucích 160 km běhů, i když byly krmeni stravou s nízkým obsahem sacharidů do 10% a vysokým obsahem tuků.


Zjednodušeně řečeno, je pes schopen obnovit svůj glykogen i v krátkodobé regeneraci bez příjmu sacharidů ve stravě.


Přesný poměr mezi tuky, sacharidy a bílkovinami bohužel studie nezmiňuje.

Studie ovšem potvrzuje přirozenou schopnost těla obnovovat glykogen bez nutnosti doplnění sacharidů.


Po čem sahá psí sportovec v časové ose výkonu?

Dle tvrzení autora knihy psí metabolizmus nejprve využije okamžitou energii přijatou ze stravy. To je záležitost prvních několika minut. Následně začíná využívat koktejl tuků a zásobního glykogenu s tím, že v počátku převažuje glykogen. Jak jeho zásoba klesá, je poptávka po energii hrazena tukem. Okolo 5 - 10 minut po zahájení aktivity už jede pes téměř výhradně na tukové zásoby. Na rozdíl od člověka totiž pes disponuje schopností okamžitě využívat tuk jako zdroj energie.


Otázky k zamyšlení:


Na základě popsaných faktů bychom se měli zamyslet.

Je pro nás důležité neustále efektivně doplňovat glykogen? Tělo sportovce není lepší, protože má více glykogenu nebo tuků, nýbrž proto, že neplýtvá a své zdroje umí velmi efektivně využívat. Systém zvaný carb-back loading pro urychlení doplnění glykogenu má skutečně smysl mezi etapami více etapových závodů. Tehdy se využívá bezprostředně po výkonu hormonálních nástrojů pro rychlé využívání sacharidů pro doplnění glykogenu. Nicméně více hodin po závodu tento nástroj zmizí a podání sacharidů pro doplnění glykogenu je již zbytečné.


Je nutné psí stravu obohacovat o jednoduché sacharidy? BARF aneb krmíme jen masem a kostmi a trochou zeleného. Tento systém stravování vychází z přirozeného stravování divokých šelem. Poměr zdrojů energie?? 45% Tuky 50% bílkoviny 5% sacharidy. (hodnoty vycházejí z krmení vepřovou svalovinou)

Bohužel stále neexistuje rozsáhlejší studie, která by zkoumala vliv na sportovní výkon u psa krmeného masem.56 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Příspěvek: Blog2 Post
bottom of page