top of page

Canicrossový sedák MANMAT RACE PRO

Aktualizováno: 15. 3. 2022

V jednoduchosti je krása a když se spojí s funkčností, tak to udělá i radost. Ve zkratce první dojmy z nového sedáku RACE PRO od české firmy MANMAT. Měl jsem to štěstí, že jsem mohl přidat i svou trochou do mlýna a testovat nový sedák, následují text je tedy výtahem osobních poznatků a poznatků dalších členů MANMAT týmu z jižních Čech. Nezahrnuje tedy názory a poznatky ostatních testerů z MANMATU.

canicrossový sedák RACE PRO
Finální verze sedáku RACE PRO

První setkání s prototypem sedáku RACE PRO verze 1

Když se mi do ruky dostal úplně první verze nového sedáku určený pro testování, nelišil se nijak závratně od konstrukcí současných sedáků konkurenčních firem. Lepší střih než vzešel z Rockempire už asi stěží vymyslíme a jediné zásadní rozdílnosti nalezneme v použitých materiálech a vychytávkách v podobě kapsiček. Hned na první pohled bylo jasné, že značka sází na to, co jí skutečně charakterizuje. Sedák byl příjemně lehký a jednoduchý. S tímto sedákem jsem trénoval půl roku a absolvoval i pár závodů. V následující době koronaviru i pár virtuálních závodů. Po mnoha kilometrech jsem s dalšími testery sepsal body, na kterých by měla firma zapracovat, aby byl sedák opravdu dobrý a hlavně praktický. Podněty k úpravám první verze testeři sbírali více jak rok. Kdybych měl tento sedák popsat v pár slovech, tak by to bylo: lehký, jednoduchý, nenápadný, funkční.


Manmat sedák RACE PRO
Custom úpravy testovacích sedáků

Cesta ke spokojenosti rozhodně nebyla růžová

Jelikož poslední vlny COVID znepříjemňovaly práci na vylepšeních a flexibilitě realizací našich podnětů, tak jsem si od Simči Pischekova a její firmičky WOOBOJKY nechal zhotovit totožnou kopii testovacího sedáku s drobnými úpravami, abych mohl sám laborovat. Výsledkem vždy bylo mnoho dalších změn a podnětů. Tuto kopii jsme ještě dvakrát upravovali, aby všechny popruhy a přesky byli přesně tam, kde mají být. V celkovém zhodnocení pro MANMAT jsme se s ostatními jihočechy shodli na mnoha bodech, v čem sedák zlepšit.Sedí, nekroutí se, nevím o něm

Důležité je zmínit, že sedák je nutné opravdu dobře dotáhnout. Volné nohavičky, špatně nastavené boční popruhy nebo bederní pás znamená vždy špatně fungující sedák. Takže po celkem důkladném nasavení jsem byl mile překvapen, že i s relativně silným psem na členité trati se sedák nehnul. Z počátku jsem měl problémy s kyčlemi po delším běhu. Byl to důsledek špatně nastavených bočních pásků, které spojují bederní část s částí spodní, ze která přenáší tah do zadku a boků. Po opětovném nastavení problémy zmizely. Zde je důležité zmínit, že zadní pásky mám utaženější než pásky boční.


Negativa

Bez negativ nelze mluvit o objektivitě a proto přidávám hrst nedostatků.

 • Konstrukce není novinkou

 • Možnost uvázat "Kapsičku" jsem netestoval , pokud kapsičku napěchujete telefonem a dalšími věcimi, hrozí nepohodlí v podobě "hopsání" kapsičky při běhu

 • Longové běhy, nidko z testerů sedák nezkoušel na větších vzdálenostech 20 km a víc, kde by se mohli projevit jiné nedostatky

 • Zatím jen v jedné barvě

 • Design je MANMATU vlastní, ale pokud jdete primárně po vzhledu, tak Vás neokouzlí

Pozitiva

 • Lehký a dobře nastavitelný

 • Polstrovaný bederní popruh

 • Bytelné zpracování, nesmrtelný

 • Nepřetáčí se

 • MANMAT STYLE :-)

 • Cenově dostupný

 • 100% Český


Názor člena MANMAT týmu může být neobjektivní

Ačkoliv jsem se členem MANMAT týmu stal až pár měsíců po prvních testech, tak si uvědomuji, že moje hodnocení může být neobjektivní. Přikládám tedy i rozhovor s Michalem Poledníkem, výborným běžcem a canicrossařem, který nám v canicrossu ještě neukázal zdaleka vše, co dovede a myslím, že pro nadcházející sezony se máme na co těšit. Hlavní je, že je nezaujatý a k sedáku byl zprvu velmi skeptický a nechtěl měnit svůj ozkoušený sedák.

Michal Poledník MČR v canicrossu 2021
Michal Poledník - MČR v canicrossu 2021

Mohl bys v krátkosti popsat první pocity, když jsi ho natáhl a zapřáhl jsi psa?

Po prvním tréninku jsem byl teda dost nadšený. Vzhledem k tomu, že se zrovna jednalo o technickou trať s prudkými zatáčkami, byl jsem zvědavý, jak se sedák bude chovat, ale on se na mně ani nehnul. Nevytáčel se dokonce ani v bocích při prudkých změnách směru. Běhám s vodítkem připevněným pevně na uzel k smyčce sedáku, při čemž je logicky okamžitý nápor do stran při každé změně směru, takže jsme ten sedák prověřili dostatečně. Opravdu jsem byl překvapený, jak pevně na mě drží. Nicméně toto platí při dokonalém utažení a nastavení. Další tréninky mi to potvrdily.

V čem vidíš hlavní výhody sedáku?

Jednoznačně bytelnost jeho provedení. Přitom je ale pohodlný a lehký. Hodně se mi líbí vrchní bederní pásek, který připomíná kus postroje psa a je velmi komfortní. Také jsem se obával, že mě pozlobí popruhy v tříslech, mívám s tím problém při přílišném utažení, ale tam to bylo také bez problémů.

V čem je jiný oproti ostatním značkám?

Řekl bych, že se povedlo skloubit kvalitní provedení a materiál s maximální funkčností a životností. Pokud si člověk sedák dokáže správně nastavit a cítí se v něm dobře, může ho mít na dlouhé roky. Nedokážu si představit, že se na něm něco opotřebuje nebo utrhne. Ale to prověří až čas.

Je něco, co ti na něm vadí?

Osobně nevyužiji kroužek na zacvaknutí karabiny vodítka. Vodítko si vážu napevno přímo k popruhu, takže mi kroužek vepředu zbytečně lítal. Vyřešil jsem to tak, že jsem ho uchytil popruhem na nastavování šířky sedáku na stranu, takže mě tam už neprudí.

Jak dlouho ti trvalo ho správně nastavit?

Právě, že chviličku. Už mi rukama pár sedáků prošlo, takže jsem už věděl, kde to utáhnout více a kde méně. Vrchní bederní pásek si dávám dost nízko, mám pak z celého sedáku kompaktnější dojem při běhu.


Je něco dalšího, co bys chtěl k sedáku napsat?

Kdyby se časem prodával v barevných variantách nebo alespoň byla nějaká limitovaná edice ve žluté nebo oranžové barvě, tak bych se určitě nezlobil. Jsem dost na barvičky.

Závěrem

Značka MANMAT si mě získala už před lety, když jsem pátral po vhodném postroji pro své tahouny. Imponuje mi i fakt, že je 100% česká a v Čechách vyráběna a jejich vybavení jednoduše funguje, navíc značka nesází na agresivní, všudy přítomný marketing, ale na svou funkčnost a tradici. Nikdy jsem se nedovedl ztotožnit s tím, že bych používal nebo propagoval věci, se kterými nesouhlasím nebo jim nevěřím, bez ohledu na výhody, které by mi to přineslo. Abych tu pouze neoslavoval tuto značku, je vhodné podotknout, že v současné době je k dostání vybavení pro canicross od mnoha různých výrobců a to vždy ve vysoké kvalitě. Je tedy jen pouze na nás pro jakého výrobce se rozhodneme.

Odkazy


42 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Příspěvek: Blog2 Post
bottom of page