Hledat v blogu

Recenze - multi-sportovní hodinky COROS PACE2

Proč COROS PACE 2?

Jako běžec a člověk prahnu po nových technologiích, které posouvají efektivitu tréninku stále výš. Logicky jsem tedy sáhl po hračce STRYD WIND, o které jsem se rozepsal ZDE. Nicméně tento wattmetr se nechtěl příliš kamarádit s mými zánovními hodinkami Garmin FR 235. 
Během roku běhání s wattmetrem se na e-shopu www.s1w.cz objevily tyto hodinky a slibovaly onu kýženou spolupráci se STRYDEM bez nutnosti instalace externí aplikace a dalších úkonů.

Sáhl jsem tedy po nové značce a to hned po první várce v ČR!
Tuto recenzi budu po dobu užívání hodinek aktualizovat a doplňovat o nové poznatky.
Příběh legendy :

Značka COROS sází na svou poutavou reklamu s běžeckou celebritou Eliud Kipchoge. Při překonání "Sub 2" maratonu pod dvě hodiny měl tento fenomenální keňský vytrvalec na rukou právě COROS PACE 2. Kipchoge doslova řekl:
 "Nemohu trénovat bez hodinek. Jsem maratonec a když běžím dlouhý běh, tak oblékám jen ty nejlehčí a pohodlné věci. COROS momentálně nabízí nejlehčí hodinky (29-35 g dle typu pásku), což je pro mě dobré. Běžet s nimi je stejný pocit jako běžet bez hodinek!"
S poslední větou musím rozhodně souhlasit. Opravdu jsem se strachoval, jestli mi hodinky nějak nesklouzly z ruky, protože jsem o nich neměl nejmenší tušení.

Parametry:

Pace 2 při uvedení na trh stály překvapivých 5 990,-. Svými parametry hravě předčí modely konkurenčních značek ve stejné cenové kategorii.

 • Velikost displeje 1,2", 240 x 240 (64 barev)
 • Typ displeje Always-On Memory LCD 
 • Povrch Corning® Glass
 • Rámeček Polymer vyztužený vlákny
 • Kryt Polymer vyztužený vlákny
 • Řemínek Silikon/Nylon 
 • Rychloupínací pásek 20mm Velikost42 × 42 × 11.7mm, Váha se silikonovým páskem 35 g, Váha s nylonovým páskem 29 g
 • Konektivita s telefonem Bluetooth
 • Konektivita s příslušenstvím ANT+/Bluetooth
 • Satelitní čip GPS, GLONASS, Beidou (Galileo s budoucím upgrade firmware)
 • Senzory Optický monitor srdečního tepu, Barometrický výškoměr, Akcelerometr, Kompas, Gyroskop, Teploměr
 • Vodotěsnost 5ATM (50 Metrů/164 Feet)
 • Provozní teploty -4°F až 140°F (-20°C až 60°C)
 • Doba nabíjení Méně než 2 hodiny
 • Battery Life 20 dnů nepřetržitého používání, 30 hodin v režimu Full GPS, 60 hodin v režimu UltraMax
 • Podporované aktivity Běh, běh na pásu, dráha, kolo, kolo uvnitř, plavání v bazénu, otevřená voda, triatlon, kardio, tělocvična, GPS kardio, síla, trénink

Teploměr je k ničemu

Během prvního měsíce testování se teploměr ukázal jako zbytečný. V případě, že máte hodinky na ruce, tak je teplota vždy kolem 25 - 30°C. Abyste zjistili skutečnou teplotu vzduchu, je nutné hodinky sundat a nechat chvíli ležet mimo dosah tělesného tepla.

Optický monitor srdečního tepu

Funguje lépe než tomu bylo u Garmin FR 235 nebo Vivoactive 3. Když hodinky nasadíte na rukáv, tak tep padne na nulu a nevymýšlí si "pravděpodobé hodnoty". Přesnost měření tepu z ruky je v porovnání s hrudním pásem ovšem stejně mizerná jako je tomu u všech ostatních značek sporttesterů. Při vzestupu TF je opoždění někde kolem 5 vteřin. Pokles je opožděný i o více jak o 8 vteřin a při tepech nad 170 je měření poklesu již úplně mimo realitu.  

Nastavení a první aktivita

Nechci recenzi psát jako prodejce nebo ambasador, který by Vás chtěl přesvědčit o dokonalosti těchto hodinek. Následuje tedy volné zachycení pocitů a poznatků z prvních doteků, běhů a objevů.

Nekecali! Hmotnost hodinek mi vyrazila dech. Skutečně jsou tak lehké, až má člověk strach, aby je nerozmačkal. Okamžitě jsem se pustil do nastavení a prvního párování s aplikací COROS.
Po nastavení aplikace zjistíte, že je proti Garmin Connect trošku "chudá". 

První pocit z "chudé" aplikace ovšem zmizí po prvním běhu a následné analýze dat. Tím předbíhám, takže zpět k aplikaci a jejím možnostem.

První část je čistě analytická a obsahuje následující sekce:
 • Spálené kalorie
 • Celkovou dobu tréninku
 • Počet kroků
 • Vývoj tepové frekvence v čase
 • Informace o Vašem spánku. Každá metrika lze otevřít a detailně studovat. 
Na téže obrazovce naleznete i tzv. Training load, tedy jakýsi graf, zobrazující míru Vaší přetrénovanosti. Pro uživatele MYSASY je to metrika zbytečná, ale každý začátečník ji jistě ocení. Posledním ukazatelem je Fitness index a fitness level, který na základě vašich posledních výkonu predikuje Vaše VO2 max, limitní "treshold" tempo a předpokládaný tep LTHR, tedy Lactate treshold heart rate.

Druhá část obsahuje historii vašich aktivit. Zde můžete přehledně filtrovat ve vašich aktivitách a nebo si zobrazit statistiku všech aktivit na časové ose.

Třetí část obsahuje data o uživateli, Vaše osobní rekordy, naplánované tréninkové jednotky a tréninkové plány a funkci Muscle heatmap. Tato funkce je poměrně zajímavá v případě, že posilujete bez osobního trenéra. Na základě vybraných cviků Vám v čase ukazuje na siluetě postavy, které svalové partie jste nejvíce zapojovali a na které jste zapomněli. Jde tedy o jakýsi kontrolní mechanismus, který by měl pomoci předejít přetížení některých často zatěžovaných svalů.

Čtvrtá a poslední obrazovka obsahuje detailní nastavení hodinek.
Workout data pro mě jsou TOP funkcí. Pohodlně z telefonu jsem si přednastavil jednotlivé datové obrazovky u všech tréninkových módů. Jedno kliknutí a 5 vteřin uploadu a hodinky si veškerá nastavení převzaly. Krom tohoto zde můžete libovolně měnit "vzhled hodinek". Upravovat si viditelná menu hodinek, upravovat tréninkové plány a v neposlední řadě aktualizovat data GPS! Stačí jeden klik na aktualizaci GPS před tréninkem a Vaše hodinky načtou GPS do 5 vteřin.

Kompatibilita se STRYD

Je důvod, proč jsem si tyto hodinky pořídil. Jak to tedy funguje? Přiznám se, že jsem ani nestihl zaregistrovat, jak vlastně došlo ke spárování těchto dvou zařízení. V MENU/SYSTEM na hodinkách jsem navolil externí snímač přes ANT+/BLTH a během mžiku se objevil Stryd. Potvrdil jsem párování a tím to skončilo. Jako fakt? Žádná externí aplikace? Žádné ukecávání hodinek?
Při prvním běhu jsem kontroloval aktuální výkon a průměrný výkon za posledních 30 s, k tomu jsem sledoval kadenci kroků, abych viděl jak hodinky metriky zobrazují a vše se zdálo bez chyb. 

Když jsem spároval aplikaci CORROS a STRYD Power center, tak si hodinky automaticky převzaly hodnoty výkonnostních zón ze strydu a wattáž tedy vyhodnocují na základě těchto dat.  

Bohužel pro detailní analýzu naměřených hodnot se budete muset vydat buď přímo na Stryd power center a nebo importovat data do jiných platform jako je training peaks či STRAVA (všechny lze automaticky spárovat a data se budou rozesílat ihned po ukončení aktivity). Mobilní aplikace COROS neumí přepočítávat vámi zvolené úseky a zobrazí Vám "pouhý" suchý výčet toho, co se během výkonu dělo. 

Pokud jsou ovšem watty vaší hlavní metrikou, tak to není nedostatkem, protože v Power center trávíte prakticky nejvíc času při analýze dat. 

Shrnutí aplikace COROS

Aplikaci shledávám jako velmi užitečnou a dostačující pro běžce, kteří se nechtějí online družit a jde jim pouze o přehledný seznam aktivit a detailní feedback svých výkonů. Zapomeňte na sbírání odznaků a "lajků nebo kudosů" od přátel, jste v tom sami... Chtěl jsem vytknout nemožnost vybrat více "masek" pro mapu, ale dřív než jsem se dokopal k psaní, tak tento nedostatek zmizel. V aktualizaci 2.36.0 COROS dodal do mapy nejenom sílu a směr větru, ale také vlhkost, teplotu a převládající počasí v místě tréninku. 
Přidali také masky mapy: Satelitní, Outdoors, winter, Cali Terrain a Dark.

Je vidět, že COROS na své aplikaci stále pracuje a vydává aktualizace prakticky každý měsíc.
Předběžný závěr

S tím, jak budu hodinky používat a přátelit se, tak budu tuto recenzi rozšiřovat. Postupně dál přidám detaily ohledně stavby a nahrávání tréninkových plánů, ovladatelnosti hodinek v terénu a přesnost měření zdolané tratě, protože zde COROS slibuje "chytré korekce" GPS měření viz grafika níže.

Díky za trpělivé čtení a nezapomeňte odebírat :-)

Plusy:

 • Hmotnost max 35g
 • Poměr cena výkon 
 • Kompatibilita se STRYD
 • Pouze dvě tlačítka ovládání
 • Intuitivní osvětlení
 • Dlouhá výdrž baterie (testováno v průměrné teplotě -9°C, hodinky vystaveny poryvu větru na rukávu bundy. Na jedno nabití zvládly 26 hodin s připojeným STRYDem a HR pásem) 

Zápory:

 • Nemožnost detailní analýzy dat
 • Absence online platformy
 • Obtížná stavba tréninových plánů
 • Obtížná manipulace s kolečkovým tlačítkem v rukavicích
 • Anglické menu
 • V současné době takřka nemožné sehnat ochranné sklíčko na displej
 • Nemožnost editovat aktivityKomentáře

Oblíbené

Low carb stravování ve sportu

10 důležitých podmínek pro hubnutí během