Hledat v blogu

No pain, no gain nebo just pain and no gain?

Úvod

Někteří sportovci a trenéři by rádi povznesli sport na naprosto jinou úroveň a udělali ze své sportovní snahy takřka náboženskou cestu duchovnem. Hesla mají pomoci překonávat překážky a nahánět pověstný vítr do plachet. Protože se s touto snahou a obrázky s hesly setkáváme stále častěji, tak jsem se rozhodl nejznámější heslo podrobit menšímu rozboru a trošku se pobavit a vzdělat, když se blíží ty Vánoce. :-)

No pain, no gain...


Zřejmě se nikdy nedozvíme, kdo je autorem tohoto citátu. Překladač bab.la.cz toto vtipně překládá do češtiny jako „bez práce nejsou koláče“. Nicméně současný význam v angličtině má bolest při tréninku povznést na veličinu, která je vítaná, obdivovaná a vyhledávaná. Heslo se objevilo ve videích od herečky Jane Fonda již v roce 1982. V současné době se těší mnoha odvozeným mutacím jako: „Co bolí, to roste“, „Co tě nezabije, to tě posílí“, „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti“ a podobně.

Historie

Když zabrousíme do historie, tak podle Wikipedie se toto heslo vyskytuje v různých mutacích už od druhého století v díle „The Ethics of the Fathers“. Zde je slovní spojení „no pain, no gain“ vysvětleno tak, že přikázání boží se musí plnit bez ohledu na vlastní bolest a jen tehdy člověk dosáhne duchovního zisku.
Další zmínka je z roku 1650, kdy básník Robert Herrick použil toto heslo v kombinaci práce a blahobytu člověka. Přeneseně řečeno, čím více práce a bolesti z práce, tím více zisku a blahobytu. Doslova se uvádí „Man's fate is according to his pains“, tedy lidský osud je přímo úměrný jeho bolestem/útrapám.
Pokud si tyto historické zmínky točící se kolem lidského osudu, boha a bytí spojíme s dnešními svalnatými zvedači činek, tak trochu zamrazí při pomyšlení nad tím, kam až se foneticky příjemné heslo může posunout vlivem času a rozvojem společnosti.Současnost

Vzhledem ke své atletické minulosti vím, že co bolí, tak je rozbité a je nutné to dát do kupy. V tréninku, kromě občasných intervalů do kopce, jsem nezažil onu pověstnou bolest, která by ze mě udělala nadlidský kus železa se schopností ohýbat lešenářské trubky.  Naopak trenér nám kladl na srdce, že když to bolí, tak něco není v pořádku.
Jak vidno, tak ani v USA, kde je toto heslo mottem mnoha trenérů napříč sporty, neslaví velký úspěch. Kdybychom si spočítali aktivní americké sportovce věnující se svým sportům na profesionální úrovni s heslem „no pain, no gain“ a podělíme je počtem získaných světových rekordů, tak zjistíme, že právě opak je pravdou: „Pain is no gain“.


Napříč tématy a žánry

„No pain, no gain“ neletí jen ve světě sportu a iontových drinků, ale i v hudbě a filmu. Film „No pain, no gain“ z roku 2005 od režiséra Samuela Turcottea vypráví příběh geniálního bodybuildera, který chce ve světě kulturistiky prorazit bez podpůrných prostředků.

Další filmový počin z roku 2013 otočil toto heslo v „Pain & Gain“. Režisér Michael Bay se nechal inspirovat skutečným příběhem. Kulturista balancující na pokraji demence vymyslel únos bohatého klienta s cílem získat mnoho peněz bez práce. Snímek rozhodně stojí za zhlédnutí. U filmu nezůstaneme a míříme i do hudby. Zde je několik titulů, které se přímo jmenují „No pain, no gain“:

"No Pain No Gain",  1987 single od The Whispers
"No Pain No Gain,"  1988 hit single od Betty Wright
"No Pain No Gain",  song z roku 1988 album Prison Bound od kapely Social Distortion
"No Pain No Gain",  song z roku 1993 album Face the Heat od kapely the Scorpions
"No Pain No Gain",  song z roku 1994 album Funk Upon a Rhyme od kapely Kokane
"No Pain No Gain",  song z roku 1998 album Till My Casket Drops od C-Bo
"No Pain No Gain",  song z roku 1998 album Everything Louder od Britské kapely Rave
"No Pain, No Gain", song z roku 2006 album GEM (Beni Arashiro)


Závěr + názor autora

Nenajdeme snad nikoho, kdo by neznal toto heslo nebo alespoň nějakou jeho odvozeninu. Osobně jsem přesvědčený, že mnohem lépe se k cíli dostaneme promyšlenou a precizní prací než hrubou silou a snášením bolesti. Vzpomeňme na biblický souboj Davida s Goliášem... Pokud Vás napadá jiné globálně známé heslo, které byste chtěli nechat rozebrat, tak pište do komentářů.

Jinak sdílejte, odebírejte, mějte se svátečně a do nového roku přeji „Just gain, no pain!!" :-)

Zdroje: Wikipedia, CSFDKomentáře

Oblíbené

Low carb stravování ve sportu

10 důležitých podmínek pro hubnutí během