Hledat v blogu

Garmin Forerunner 235: RECENZE

Úvod


Dárek od přátel k třicátým narozeninám byl tenhle relativně nařvanej model běžeckých hodinek Garmin Forerunner 235. Sám jsem si je nevybíral, takže jsem nepátral po recenzích. Nicméně jsem za 1500 km a kolem 100 hodin měření získal celkem hezký přehled o tom, v čem tento model vyniká a co je jeho slabší stránkou. Vzhledem k boomu čínských kopií a jiných lowcost modelů značky Garmin jsem se rozhodl to hodit hezky pod sebe, ať máte možnost vybrat skutečně to, co hledáte.First touch


Když jsem hodinky rozbalil, tak mě zamrazilo, jak moc lehké jsou. Váha pouhých 41 gramů působí až chatrně a člověk má tendenci tlačítka mačkat opravdu lehce, aby je nezničil. Hned po nasazení jsem ocenil zpracování pásku hodinek. Silikonový řemínek je poddajný a ruce vůbec nevadí. Při zapínání ho můžete všelijak ohýbat a nemusíte mít strach, že bude mít tendenci praskat, jako se stává u hodinek značky TOMTOM. Po roce nešetrného používání je pásek stále bez známek použití. Nepraská a dá se opravdu pevně dotahovat.

Displej je velký a čísla jsou snadno čitelná. Přesto na ruce nepůsobí tak obrovsky, jako je to u modelu Fenix 3. Rozhodně doporučuji společně s hodinkami objednat i ochrannou fólii. Nepatřím k hajsavkám a hodinky skutečně nešetřím. Folie se již pyšní mnoha šrámy a jizvami z těžkého sportovního života. Jak by dopadl displej bez ochrany, nedovedu říct.
Optický snímač měření srdečního tepu je u tohoto modelu vystouplý ze spodní části hodinek. To může citlivějším lidem působit otlaky při těsnějším dotažení řemínku (viz obrázek). Dokonce jsem mluvil s některými uživateli, kteří z tohoto důvodu sáhli po jiném modelu. Otlak začal být časem citlivý na dotek.


Ovládání


Jsem typický český uživatel, takže návod k obsluze jsem okamžitě ztratil a nikdy jsem ho nečetl. Ačkoliv nepatřím k technicky nadaným jedincům, tak ovládání tohoto modelu je snadné a intuitivní. Hodinky mají celkem pět tlačítek a brzy zjistíte, k čemu jaké slouží. Navíc ikonky na okraji displeje nad tlačítkem napoví, jak je použít. Před samotným nastavením detailů a prvním měřením doporučuji spárovat hodinky s aplikací Garmin Connect.


Tlačítko s ikonkou sluníčka ((levé horní) slouží překvapivě k podsvícení displeje. Po delším přidržení vyběhne dotaz, zda chcete zařízení vypnout. Vypnutím dojde k restartování zařízení.

Tlačíko šipky nahoru a dolů (levé spodní dvojtlačítko) slouží k posouvání v menu. Přidržením šipky nahoru se dostanete do volby: Možnosti hodin, kde si volíte vzhled hodinek IQ. Můžete si stáhnout více vzhledů zobrazování času, data a stavu baterie a libovolně je měnit. Dále je zde možnost Uzamčení zařízení a ta, jak název napovídá, uzamkne zařízení. Osobně zamykám v zimním období, kdy nosíte hodinky pod rukávem a občasný neopatrný pohyb může zapnout hodinky do stavu měření.

Tlačítko s ikonou běžce (pravé horní, červené) - barva i ikonka napovídá, že jde o akční tlačítko. Jeho stisknutím se dostanete do mnoha dalších nastavení. Všechna nastavení a možnosti naleznete ve videu, které jsem vložil na konec článku. Vypisovat všechny kombinace mi přišlo jako nepřehledné a nudné. Možností je zde opravdu mnoho.

Tlačítko zpět (pravé spodní) netřeba vysvětlovat. Kromě vracení zpět nemá žádnou speciální funkci.


Měřitelné aktivity


• Běh
• Kolo
• Běh uvnitř
• Jiná

I přes omezení těchto aktivit lze v aplikaci Garmin Connect potom navolit přesný typ aktivity, které jste se věnovali. Na výběr je ze skutečně mnoha sportů. Stejně tak si můžete nastavit i typ aktivity, jako je závod, trénink, rekreační pohyb atp. O tom napíšu více v dalším článku, který budu věnovat aplikaci Garmin Connect.


Přesnost měření


GPS: Tento model nabízí možnost měření Vaší aktivity pomocí GPS a také pomocí kombinace GPS a ruského navigačního systému GLONASS, což zvyšuje přesnost měření. Načtení GPS je velmi rychlé (max. 15 vteřin) a také v kombinaci s GLONASS se načítá stejně rychle. Přesnost měření mě velmi mile překvapila. V případě kombinace obou navigačních systémů je ze získaných záznamů dokonce možné určit, po jaké straně silnice jste se pohybovali.

Přesnost měření je vysoká i v případě pohybu v zástavbě nebo hluboké vegetaci. Pouze při pohybu v prudkém dešti, a to zejména v lese, přesnost klesá. Nicméně neznám hodinky ve stejné cenové kategorii, které by tyto podmínky zvládaly lépe.


Optický snímač srdečního tepu: Měření klidové tepové frekvence a tepu při snadných bězích (tj. do 150 tepů) bylo vždy velmi přesné, bez odchylek. Porovnával jsem naměřené hodnoty s měřením pomocí hrudního pásu, který je velmi přesný. Bohužel při měření tepové frekvence při náročných trénincích nad 160 tepů jsem již zaznamenal drobné odchylky o 2-6 tepů. Pro ty, kteří trénují dle laktátových prahů, je tato odchylka již velký problém, zejména při trénincích na samém okraji prahu.

Největší nepřesnosti jsem zaznamenal v zimním období, kdy vlivem nízké teploty nejsou pohyby zúžených cév tolik patrné. Další velké odchylky nastanou ve chvíli, kdy se Vám ruka pod snímačem pokryje silnější vrstvou potu a ta zkreslí odraz diodového světla. Osobně se potím opravdu hodně. Tento problém jsem operativně řešil antiperspirantem, ale následně jsem se dostal až ke koupi hrudního pásu.

Na přesnost měření tepu má také vliv utažení hodinek. Pro přesné měření je nutné, aby při běhu neposkakovaly na ruce. Proto je důležité je více dotáhnout.

Spotřeba baterie


Pokud jste vášnivý sběratel zbytečných doplňkových aplikací a chcete, aby Váš displej obsahoval víc než jednu barvu a pouhý čas, tak si pořiďte cestovní nabíječku. Všechny aplikace a zbytečné „vzhledy“ hodinek jsou sice hezké, ale výrazně se podepíší na výdrži baterie. Stejně tak významně ovlivňují plynulost chodu hodinek. Když píši výrazně, tak myslím opravdu výrazně. Opustit pak základní mód „zobrazování času“ do jiné obrazovky je záležitost jedné v klidu vypité kávy.

Dalšími žrouty baterie jsou celodenní sledování tepu pomocí snímače, měření aktivity pomocí GPS+GLONASS, barevné nebo pohyblivé skiny hodinek a v neposlední řadě všechny stažené aplikace.

Connect IQ


Z osobní zkušenosti nedoporučuji využívat a stahovat další aplikace a vzhledy hodinek. Dojde k výraznému zpomalení celého zařízení. Stoupne spotřeba baterie a hodinky se při rychlejší volbě funkce zasekávaly a bylo nutné je restartovat. Po odstranění aplikací tyto problémy zmizely.

Závěr

Jednoznačně hodnotím model Forerunner 235 pozitivně. Jsem velmi náročný uživatel a požaduji funkčnost a určitou dávku spolehlivosti. Kromě nepřesnosti měření optickým snímačem, což je problém všech značek a modelů hodinek, jsem nezaznamenal závažnější problémy.
Záseky a zpomalení vlivem aplikací nepovažuji za nevýhodu, protože se nejedná o chytré hodinky, ale o běžecký sporttester. Současná cena kolem 6.000,- Kč tak dělá z hodinek Garmin Forerunner 235 relativně našláplý střední model pro sportovce, kteří hledají slušný výkon za rozumnou cenu.

Pokud Vás tento článek zaujal, tak nezapomeňte odebírat další články tlačítkem "odebírat" v horním levém rohu.Komentáře

Oblíbené

Low carb stravování ve sportu

10 důležitých podmínek pro hubnutí během