Hledat v blogu

Manuál začátečníka canicrossaře a mushera individuála

Úvod

Rozmach individuálních mushingových disciplín a velký příliv nových tváří do tohoto sportu mě vede k přesvědčení, že je nutné vzdělávat všechny, kteří se na tomto sportu jakkoliv podílí. Znalost závodního řádu a pravidel sportu by neměla být výsadou licencovaných závodníků, ale samozřejmostí všech organizátorů závodů a každého, kdo se postaví na start se svým psem.


K závodnímu řádu, který naleznete v odkazu na konci článku, jsme se rozhodl sepsat i mnoho užitečných rad nabytých lety zkušeností. Nejde pouze o mé zkušenosti, popíši zde i sdílené know-how mého Musher klubu MK JCC.z.s., kde působím jako člen výboru.


Tento manuál cílí zejména na začínající a mírně pokročilé závodníky.
Zkušení a ostřílení borci zde již mnoho inspirace nenaleznou. Mnoho současných závodů se řídí jen částečně, nebo se neřídí vůbec, závodním řádem ČASS (České asociace sleddog sportů).
Uvědomme si, že nejen organizátoři závodů, ale především sami závodníci významně ovlivňují kvalitu daného závodu a svým způsobem se podílejí na rozvoji sportu jako takového. Proto by mělo být cílem nás všech vzdělávat se a zasadit se tak o rozvoj sportu správným směrem.Účastník závodu / výběr závodu

Závodu se mnoho z nás účastní jak v roli závodníka, tak v roli pozorovatele a tzv. „podrž psa“.
Povinnost chovat se v souladu s řádem a pravidly ale máme vždy.

• Při výběru závodů pátrejte po referencích zkušených závodníků. Velmi často mají trefné připomínky k danému závodu.
• Bezpečí a zdraví Vašeho psa je to nejdůležitější. Závody v období léta se startem ve vysokých teplotách proto nedoporučujeme. Ani záruka dostatku vody nezabrání přehřátí psa.
• Mnoho závodů se netají skutečností, že jejich cílová skupina jsou právě začátečníci. Berte prosím v úvahu nezkušenost psů i psovodů a tím i zvýšené riziko komplikací.
• Oficiální závody organizované musher kluby nejsou jen pro ostřílené borce. Naopak jsou zde začátečníci vřele vítáni, a to bez ohledu na velikost psa.
• Vždy berte v úvahu schopnosti Vašeho psa.Příjezd na závod / přejímka / prohlídka tratě

Příjezd na závod vždy vyžaduje oběť v podobě Vašeho pohodlí. V propozicích je téměř vždy uvedena doba nutná pro přejímku / prezenci závodníků. Na závod proto vyrážíme tak, abychom stíhali přejímku včas. Výrazně si tím ušetříme takové komplikace, jako je dlouhá fronta 10 minut před koncem přejímky a obrovská skupina řvoucích a napadajících se psů v místě přejímky.
Z osobních zkušeností vřele doporučuji jezdit i den předem a strávit noc v přilehlém
táboru/penzionu nebo pod stanem. Velmi to pomůže aklimatizaci Vás i Vašeho psa..


Na přejímku potřebujete pouze očkovací průkaz. U oficiálních závodů ještě vyplněný
„chiplist“. V dnešní digitální době naštěstí tištěnou přihlášku s chiplistem již nahradila elektronická
podoba těchto dokumentů, a proto už i na některé oficiální závody postačí pouze očkovací průkaz.
Psa nechte prosím v autě, nebo ho svěřte do péče někomu, kdo na přejímku nepůjde. Pokud nemáte jinou možnost, tak se nedá nic dělat. Snažte se však pobyt mezi ostatními co nejvíce zkrátit. Ušetříte ho
zbytečného stresu v podobě fronty a řvoucích psů, jejichž majitelé nerespektují jejich pohodlí
a potřeby. Psa bereme na přejímku pouze tehdy, když to pořadatel přímo požaduje nebo když se
před závodem provádí veterinární prohlídka/přejímka psů.


 

 • Kdo přijede včas, může si vybrat parkování blízko startu a ve stínu.
• Udělejte si dost času na případné procházení trasy a své psy mějte na trase vždy na vodítku! Někteří závodníci trasu před závodem projíždějí na kole se psem a není horší srážka než ta se psem na volno.
• Prohlédněte si značení trasy a identifikujte případně nebezpečné úseky.

• Seřiďte si svůj čas s časem startéra / organizátora. Tento čas je velitelský a Váš zaspaný start je Vaše chyba.
• Prohlédněte si místo startu i cíle a připravte si svůj start a finiš a následné činnosti v cíli závodu. Tím předejdete zmatkům a chybám. 

Dbejte pokynů pořadatele a pomocníků na závodě

Každý pořadatel závodu vždy upřesní konkrétní pravidla pro svůj závod v propozicích. Ať jsou tato pravidla jakkoliv nesmyslná nebo v rozporu se závodním řádem, tak mají své opodstatnění. Vy, jakožto závodník, který se hlásí na závod, máte povinnost tato pravidla znát a hlavně se jimi řídit!

Příprava na start

• Častým způsobem startu bývá v posledních letech intervalová forma startu s časovým rozestupem.
Vždy buďte se svým psem připraveni včas v místě startu s připevněným startovním číslem a čipem.
• Vždy dbejte pokynů pořadatele na startu.
• Včas znamená minimálně 5-10 minut před startem.
• Svého psa mějte pod kontrolou a držte ho nakrátko tak, aby nemohl zbytečně kontaktovat ostatní psy a naopak.
Start

Když už stojíte v místě startu a čekáte na svůj startovní čas, tak doporučujeme následující:

• Psa si vždy držte nakrátko a mějte ho pod kontrolou. Když startujete na koloběžce nebo kole, je lepší mít jednoho pomocníka pro držení psa na startu.
• Věnujte se pouze sobě a svému psovi.
• Stále si udržujte přehled o dění před Vámi i za Vámi. Znalost soupeře a chování jeho psa Vám může pomoci při vyhodnocování situace na trati.
• Snažte se udržovat kontakt s organizátorem zodpovědným za startování závodníků.
• V případě hromadného startu si pečlivě vyberte, kam se postavíte. Buďte objektivní ke svým schopnostem a schopnostem svého psa. Ne každý má na to stát v první vlně hromadného startu.

• Na hromadném startu držte psa nakrátko tak dlouho, dokud je to nutné. Mít psa pod kontrolou dokud se hlouček psů a běžců neroztrháe zásadní.
• Když už vyběhnete, tak pamatujte, že závod se vyhrává v cíli, ne na startu!
Průběh závodu

Nyní je to už jen na Vás a Vašem psovi. Ovšem i v této situaci se hodí několik rad, které Vám mohou velmi pomoci:

• Sledujte nejen trať před sebou, ale také za sebou, abyste měli přehled o blížícím se rychlejším týmu.
• V případě, že Vás někdo předbíhá, je Vaší povinností tomuto týmu bezodkladně umožnit plynulé předběhnutí/předjetí, a to i za cenu, že sami budete muset zastavit a uvolnit trať. Doporučujeme zvýšit pozornost a hlídat si svého psa, abyste byli schopni reagovat na nastalou situaci.
• Když budete soupeře předbíhat Vy, tak vždy dbejte na to, aby Váš pes nijak nekontaktoval psa předbíhaného soupeře. Vždy při předbíhání upozorněte, že hodláte předbíhat. Ujistěte se, že o Vás soupeř a jeho pes vědí. Běžnou praxí a slušností je hlásit stranu, ze které hodláte soupeře předběhnout.
• Uklidněte své ambice a předbíhejte pouze v místech, kde je to bezpečné jak pro Vás a Vašeho psa, tak i pro soupeře a jeho psa.
• Ohleduplnost a ochota pomoci soupeřům je to, co z Vás dělá závodníka. Když uvidíte, že někdo potřebuje pomoci, tak je Vaší povinností takovému týmu pomoci bez ohledu na Vaše časové ztráty.


Cíl a chování po doběhu

Všichni víme, jaká euforie, bolest, radost i zmatenost může nastat v cíli. Zde je několik rad, které je dobré mít na paměti:

• Nikdy, NIKDY a znovu NIKDY nevláčejte svého psa do cíle. Pokud již nemá dostatek sil, tak doběhněte souběžně volným tempem.
• Cíl již znáte a proto víte, kde je voda, kam odevzdáte čip.
• Nezdržujte se v místě doběhu déle, než je nezbytně nutné a uvolněte místo dalším závodníkům.
• Svého psa ihned odveďte nebo se postarejte o to, aby byl odveden do klidného místa. Zde se může v klidu vydýchat, uvolnit, napojit a vystrečovat.
• Jakmile bude o psa řádně postaráno, tj. bude uklidněný, vychozený, vystrečovaný, napojený a připravený k odpočinku, tak ho ihned dejte do auta nebo na místo, kde bude moci klidně a nerušeně odpočívat.
• Nevláčejte svého psa po doběhu s sebou v prostoru závodiště a dopřejte mu klid!
• Všechny úkony spojené s postaráním se o Vašeho psa mají absolutní přednost před Vašimi osobními potřebami!


Čekání na vyhlášení výsledků a samotné vyhlášení výsledků

Možná to bude znít směšně, ale tato část závodu má svá nepsaná pravidla.

• Pokud si hodláte stěžovat na chování některého závodníka, tak teď je ta pravá chvíle. Vaše pozdější protesty na Facebooku už organizátor nemá povinnost řešit.
• Je Váš čas změřený špatně? Okamžitě oznamte tuto skutečnost organizátorovi. Nicméně platí pravidlo, že organizátor a jeho časomíra mají vždy pravdu a je pouze na nich, jak Vaši stížnost posoudí.
• Nechte svého psa odpočívat a zbytečně ho nevláčejte na vyhlášení, pokud nemáte pódiové umístění.
• Pokud i přesto trváte na fotce se svým psem ze stupňů vítězů, tak se snažte co nejvíce držet svého psa mimo dění a v klidu.


Závěr

Nestyďte se ptát zkušenějších a nebojte se rozporovat a diskutovat s nimi jejich tvrzení. Zkušenější závodníci mají již vybudované své vlastní rituály, které mohou být v rozporu s tímto stručným manuálem. To ovšem neznamená, že je manuál nebo závodníkův rituál špatně. Každý si musí najít svou cestu, jak se vypořádat se závodním dnem. Zdraví a pohodlí Vašeho psa by však mělo být na prvním místě.

Nezapomeňte prosím odebírat tento blog pomocí tlačítka "Odebírat" v levé horní části stránek :-) Děkuji.

Důležité odkazy:

Řády a směrnice - ZDE
Česká asociace sleddog sportů - ZDEKomentáře

 1. Hezký článek, naprost osouhlasím, jen bych se chtěla zaptat na 2 věci. Píšete, že ve frontě na prezenci může být skupina řvoucích a napadajících se psů v místě přejímky, já tam teda psa neberu, ale neměli by aspoň podle většiny pravidel být agresivní psi vyloučeni? Je možné na to třeba pořaatele upozornit a nechat takového psa vyloučit? Pes, který se sám vrhá do potyček může být nebezepčný i na trati při předbíhání pro jiné.
  A druhý dotaz mám k určité ohleduplnosti ze strany organizátorů a Váš názor. Když je v teplý den a navíc právě kvůli teplu uzavírána registrace závodů kolem 7-8 hodiny a dříve, je v pořádku, když start pak dostanete po 11 hodině? Konkrétně v půl 12? Neřeším zbytečné vstávání, ale start v poledne pak podle mě úplně podlamuje princip brzké registrace, protože je teplo a navíc 4 hodiny čekání mi přijdou opravdu nelogické. Je to podle Vás normální situace, nebo by to skutečně takto vypadat nemělo? My zatím takový závod potkali jeden a popravdě to nebylo úplně příjemné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za dotaz :-)

   Řvoucí a napadající se psy bývají velmi častým jevem hlavně na závodech s velkým počtem začátečníků. Napadání je tedy méně časté, ale bývá také k vidění. Nicméně pořadatel Vám nemůže zakázat chodit se psem po prostoru závodu a většinou nemá čas a lidi na to, aby kontroloval co se děje v řadě na prezenci. Ve finále jsem touto zprávou pouze chtěl poprosit lidi, aby mysleli na své psy. Pokud máte pejska který zbytečně nešílí a je v klidu, tak na fronťe na přejímku se může nechat stáhnout davem řvoucích psů a učí se nežádoucí věci. Další věc je ta, že se zbytečně stresuje on a po nějaké době i vy.

   Ohledně registrace je to celkem snadné. Sám závody organizuji a účastním se mnoha různých závodů už šest let. Standardem je přejímka den předem. Obvykle bývá v páteční večerní hodiny a v sobotu brzy ráno je start. Zejména v letním období by to mělo být normální. Stary ve vyších teplotách nejsou v pořádku a své psy na takové závody prostě neberu. Pokud je přejímka od deseti a start kolem poledne a dál, tak se takového závodu prostě neúčastním. (záleží tedy na počasí)

   Vymazat

Okomentovat

Děkuji za vložení komentáře. Přispěl(a) jsi tím diskuzi a bez diskuze by nebylo vývoje...

Oblíbené

Low carb stravování ve sportu

10 důležitých podmínek pro hubnutí během