Hledat v blogu

Sršní nektar pro low carb sportovce?

O co jde?

V práci zamnou přišel kolega vášnivý cyklista a triatlonista. Mával rukama a říkal, že našel svatý grál pro vytrvalostní sportovce. Několikrát zopakoval název Sršní nektar. Hned mě nasměroval na stránky dovozce a současně Českého výrobce sršního nektaru společnost Hоrnеt Spоrt s. r. о.

Přikládám výňatek přímo ze stránek dovozce a výrobce:

Co je to Sršní nektar

Doplněk stravy, který díky zefektivnění pálení tuků citelně zlepšuje výsledky u vytrvalostních výkonů.

Princip fungování

Idea za Sršním nektarem je zcela zcela odlišná od toho, jak fungují běžně používané gely a sportovní nápoje. Jejich princip je obvykle v tom, že doplňují různě rychlé cukry, které pak slouží jako zdroj energie. Sršní nektar naopak funguje jako katalyzátor celé řady chemických reakcí, které využívají jako zdroj k získání energie tukové zásoby člověka.
Jelikož je Sršní nektar katalyzátorem oxidace tuků, tak jeho zdánlivě malá dávka dokáže způsobit nečekaně velký příval energie. Pro lepší pochopení si lze představit následující analogii: princip energetického gelu je stejný jako dolití paliva do motoru, zatímco Sršní nektar je spíše inovací stávajícího motoru. Tyto dva mechanizmy se mohou výhodně doplňovat. Při fyzickém výkonu běží cukrový i tukový metabolizmus zároveň, přičemž s časem se zvyšuje důležitost toho tukového. Čím delší je tedy fyzická aktivita, tím větší výhodu Sršní nektar přináší.


Wau efekt??

Už jsem se dostal do stavu "shut up and take my money!!", ale v tu samou chvíli jsem se dopátral složení, které bylo na stránce výrobce vypsáno pouze obsahem, nikoliv přesným poměrem jednotlivých látek. Pro potřeby LCHF sportovce je obsah a zejména poměr jednotlivých látek více než zdrcující, posuďte sami!

Složení na 200g:

Směs středně rychlých polysacharidů (maltodextrin, palatinóza) 154g Směs aminokyselin (prolin, glycin, lysin, threonin, leucin, tyrosin, valin, isoleucin, alanin, arginin, fenylalanin, kyselina glutamová, tryptofan, histidin, methionin, serin, kyselina asparagová)45g Kyselina citronová a Sukralóza 1g

Nemusíte být vědci nebo sportovní lékaři, abyste dokázali rozklíčovat, co je hlavní účinnou látkou tohoto zázraku. Bohužel to pravděpodobně nebude jedinečná schopnost efektivně využívat tuky při sportu. 77% celého suplementu je maltodextrin. Koktejl ostatních aminokyselin je působivý, ale vzhledem k množství maltodextrinu je pro potřeby LCHF nepoužitelný. Prášek bude díky sukralóze velmi sladký i pro sportovce na saharidech. Kdybych svůj názor shrnul do tří slov, tak to je "velmi drahý maltodextrin".


Sršní nektar není tak úplně sršní, tedy pokud Sršně mandarisnké nelítají na malťák!

Vhodná LCHF alternativa?

Pokud právě smutníte, že další poměrně nadějný produkt shazujete ze stolu, tak hlavu vzhůru. Vhodnou alternativou pro LCHF sportovce před tréninkem může být obyčejná polévková lžíce kokosového oleje. Stejný účinek Vám nabízí i tzv. Neprůstřelná káva z vody, kávy, kokosového oleje a přepuštěného másla. Těmto dvěma "dopingům" se budu věnovat v dalších příspěvcích.


Více o sršním nektaru

Pokud nejste zapálený LCHF sportovec a k lepšímu výkonu neváháte sáhnout po sacharidech a jiných podpůrných látkách, tak by Vás mohlo zajímat pár následujících článků, které se dají na internetu dohledat:

Promo článek na běhejsrdcem


Osobní zkušenost dvou běžců Toma a Terky

Vědecká studie na myších (Eng)

Závěry testu u lidí (Eng)

Nezapomeňte odebírat nové příspěvky a články tlačítkem "odebírat" v horní části stránek.

Komentáře

Oblíbené

Low carb stravování ve sportu

10 důležitých podmínek pro hubnutí během