Hledat v blogu

Prehydratace psa, nutnost nebo blbost?

Úvod

V posledních letech, kdy jsou prakticky všechny známé i neznámé psí sporty na vzestupu začínáme zjišťovat, že termínový kalendář je prostě krátký. Každý víkend jsme někde a nevypadá to, že by se mělo přidat pár týdnů navíc.
Tento trend vede k nevyhnutelnému konání sportovních klání i za podmínek, které jsou krajně nebezpečné pro Vašeho psa. Řeč je o vysoké teplotě. Zákon nestanovuje maximální teplotu, pouze  dodává, že pokud zajistíte vodu pro psy, tak je vše v pořádku. Organizátor tedy umístí pár vaniček s vodou na místo závodu a tím splní zákonné povinnosti. Zodpovědnost tedy padá na psovoda.

Kdo nejde s vlnou, jde proti ní. Nelze zůstat stranou

Abychom na to vše nebyli sami, tak se i ve psích sportech začal projevovat všudy přítomný marketing. Každý aktivní sportovec dobře zná tlak výrobců energy tyčinek a iontových nápojů. Už dávno neplatí, že poptávka určuje nabídku. Role se obrátili a dnes výrobci diktují, co je pro nás a naše psy dobré. V druhé ruce nám hned nabídnou řešení a z lidí, kteří ho nepřijmou se rázem stávají odpadlíci, kteří hazardují se zdravým svých psů.

Jak jste možná pochopili, tak jde o problémy hydratace psa před výkonem. Nabídnu Vám jiný pohled na věc, který vychází ze studií prováděných u sportovců mimo kynologické aktivity.
Předežeňte svoji žízeň

Je heslem výrobců iontových nápojů. Proč je zcela pochopitelné. Dle výrobců těchto nápojů je nutné pít pořád a hodně a nejlépe to, co Vám nabízejí. Svá tvrzení podkládají různými tabulkami a články spokojených uživatelů. Učí nás kašlat na svou přirozenost následovat hlas svého těla. Žízeň se stala osobním selháním jednotlivce. Valíme do sebe litry tekutin, tuny cukrů a mraky dalších "přírodních" látek nebo "přirozených" doplňků.

Bohužel ani po několika dotazech přímo na výrobce podobných doplňků, kdy jsem požadoval odvolání na nějakou relevantní studii, která by jejich názory potvrdila jsem se nedočkal reakce.


Dark side

Když však zapátráte, tak naleznete velmi zajímavé studie a články, které stojí na druhé straně. Nepsaným Darth vaderem druhé strany pohledu na věc je Tim Noakes doktor medicíny, fyziolog a mezinárodně uznávaný expert pro sportovní přípravu. Velmi zajímavý článek pro anglicky mluvící populaci je ZDE. Pokud jste na tom s angličtinou hůře, tak jsem jeho rozhovory přeložil Zde a Zde
Pan Noakes proslul i svými studiemi, které jasně prokazují škodlivost přijímání většího množství tekutni a sacharidů ve stravě.

Myšlenka utepeného psa

Převedeme-li to na naše psy, které chodíme pravidelně venčit a proto vidíme, jak často močí a jakej bobek zrovna dnes vytvořili a jak u toho byli šikovní.
V současné době nám výrobci a prodejci speciálních psích preparátů tlučou do hlavy, že hydratovat psa před výkonem musíme, jinak se přehřeje. Není to přehnaná formulace, veřejnost to přesně tak chápe.

Dle studie Tima Noakese se však dopouštíme pravého opaku :-) Efektivní dávka hydratace psa je dle tabulek výrobců 10-15 ml na kilogram váhy psa ke standardní pitné dávce. To je krásných 350 - 420 ml pro psa s 27 kg. Převedeno na mě (65 kg šlach a kostí :-)) to dělá 975 ml., které bych musel vypít před startem. Přesně o tom Noakes mluví ve své studii a knize s přebytkem hydratace nazvané Waterlogged.

Výsledný efekt je totiž dle studie naprosto opačný. Naše tělo, potažmo to psí, není žádný pitomec a relativně rychle si zvyká na tento šokový skok v množství přijaté vody a okamžitě jedná. Vodu začne ve velmi krátkých intervalech vylučovat. Bohužel však nevylučuje pouze vodu, ale také minerální látky a další složky, které Váš pes pro výkon nutně potřebuje.

Pokud jsme zodpovědní a plníme příkazy s hydratací pečlivě, tak je tělo psa vystaveno přebytku tekutin i po dobu až tří dnů (po dobu závodů). Tělo má tedy dostatek času na to, zvyknout si na nový hydratační standard a počítat s ním i do budoucna, jenže opak je pravdou. Po závodech se pitná dávka vrací šokově zpět ke standardu všedních dnů. To vede k nemalým problémům, protože tělo zvyklé na přebytky vyloučilo svůj denní standard. Nyní strádá a toužebně očekává další přísun tekutiny, který nepřichází. V horších případech dochází v kombinaci s pokračující zátěží i k lehké dehydrataci.

Extrémy vždy škodí, jak z toho ven?

Nelze tvrdit, že každý, kdo zavodňuje svého psa ho vystavuje riziku dehydratace. Velkým problémem je pouze situace, kdy dochází k tzv. šokovému zavodnění a následnému návratu k původní pitné dávce. To jsou ty časté scénáře, které obsahují třídenní pitnou kůru před závodem, kdy enormně narůstá přísun tekutin. Dochází pak k výše zmíněnému efektu a následnému hromadnému odplavování minerálů. Není vůbec s podivem, že kriticky přehřátý pes v cíli jeví veškeré příznaky silných svalových křečí.

V případě, že pitná dávka zvýšená dlouhodobě, tak se tělo adaptuje a funguje prakticky stejně jako na předchozí pitné dávce. Problém nastane pouze u šokového poklesu.

Jak tedy předejít jistému přehřátí a rozsáhlým problémům s nedostatkem minerálních látek?  Volby jsou hned dvě:

  1. Zůstat na předchozí pitné dávce. Nechat přístupnou pitnou vodu pro psa po celý den bez omezení a nechat ho určovat své pitné dávky dle jeho tělesných potřeb. Zkušení závodníci vědí, že v době intenzivního tréninku psi samostatně reflexivně navyšují přísun tekutin. Naopak v době dlouhé regenerace o vodu sami ani nezavadí. Důležité doplňky stravy přidávat do jídla a nenavišovat tím zbytečně přísun tekutin.
  2. Když už podlehnete tlaku a navýšíte uměle pitnou dávku z jakýchkoliv důvodů, tak jí udržujte a zajistěte, aby nedošlo opět k šokovému poklesu příjmu tekutin. To vyžaduje neustálé dochucování vody, aby ji pes vůbec pozřel.

Závěrem

  • Nedoporučuji Vám bezhlavě zkoušet výše popsané pokud se účastníte závodů, kde panuje úmorné vedro. Osobně Vám doporučuji na takové závody vůbec nejezdit. Tam psí sporty nepatří.
  • Nedoporučuji zkoušet experimentovat s vodou pokud krmíte granulemi. Důvody jsou jasné už z nápisu na granulích, který Vás upozorňuje na nutnost psa hned zalít vodou po první krmné dávce.
  • Prosím nevnímejte tyto řádky jako návod, jak být lepším závodníkem. Nejedná se o návod, ale výpis faktů.
  • Existuje hromada "ale", která tenhle článek zařadí do škatulky "hloupost". Jediný způsob, jak to potvrdit je zkusit si to sám.
  • Nejlepší hydratace psa při vysokých teplotách je zbytečné téma. Je lepší nestartovat a počkat si na příznivé podmínky. 
  • Tento článek není návodem, jde o další souhrn faktů k zamyšlení. 
  • Kvalitní tepelná adaptace a poctiví trénink nikdy nenahradí žádný sebelepší systém zavodnění.

Komentáře

Oblíbené

Low carb stravování ve sportu

10 důležitých podmínek pro hubnutí během