Dvojka nám svědčí

 

Úvod

Následující text berte prosím s rezervou, jsem detailista a rád se probírám daty a hledám příčiny a důsledky. Nehraji si na žádného elitního závodníka a rozhodně se za něj nepovažuji :-) Třeba těch několik řádků úvah a postřehů někomu pomůže do jeho začátků.


Proč dvojka?

Po MČR v Bělči jsem se rozhodl počkat po zimní pauze, kdy naši psi obvykle 3 měsíce leží a regenerují. Sliboval jsem si, že přes zimu Olly do SC1 trochu dozraje a uklidní se.  V prvním březnovém zápřahu jsem si všiml zlepšení na startu a v cíli. Nicméně projev po trati byl stále bez sebevědomí a plný obav.
Abych tedy předešel dalším špatným zkušenostem, tak jsem se rozhodl postavit dvojku na koloběžku, která by ji mohla dodat chybějící kuráž.

S kým jiným bych mohl jet než s její vlastní sestrou Fany. Rychlý pes jako je Ollča doplněná silným buldozerem, který jí nedá šanci rozjímat nad hloupostma. Taková kombinace by mohla fungovat.


První dvě společné jízdy

Slovo dalo slovo a Fána k nám zavítala tentokrát jako závodní parťák. Také celou zimu ležela a kondice tedy nebyla vůbec valná. Rozhodl jsem se pro krátkou jízdu a zkoušel jsem, jaká strana bude holkám vyhovovat. Vyměnil jsem dva krčáky a sledoval rozdíly v tahu.
Hned po první jízdě bylo jasné, že Olly musí na levou stranu, protože jí ve 100% případů upřednostňovala.

Čtyři dny před první ostrou vyjížďkou na Votvíráku u Kladrub jsem zajel druhý společný trénink. Strany již byly rozděleny a víc jsem se zaměřil na zvládání teploty a tempa. Trénink probíhal v 15-ti stupních, což je proti standardu té doby celkem teplo. První km jsem holky nechal rvát do vysoké rychlosti a sledoval jak se poperou s teplotou. Fáně teplota zjevně vadila, takže skončila v rybníku. Následné 2 km zpět do cíle jela jako stroj a vytáhly si průměrku výš než byla ta na prvním km.


Předzávodní rutina

Poučen z mnoha chyb a přešlapů, si z každého tréninku zapisuji vlastní postřehy, natáčím video a to pak procházím a hledám detaily, které jsem přímo v jízdě přehlédl. Jak jeden nejmenovaný "musher" ironicky poznamenal: "Řeším každý bobeček svého psa". Má vlastně pravdu, opravdu řeším.
Měl jsem v ruce jen nemnoho informací, ze kterých jsem vycházel pro blížící se Votvírák.
Hlavní bylo pořádně namočit Fánu a první km držet pod 34 km/h.

Víc informací jsem posbírat nestihl. S vědomím, že obě holky ležely celou zimu a Fána navíc před nedávnem dokončila rekonvalescenci po kastraci ( laparoskopická kastrace ) jsem věděl, že budu rád za zdárné dokončení závodu.  

Závodní den

Olly první závodní den běžela canicross. Udělal jsem to záměrně, aby alespoň jedena z dvojky znala trať předem a to přímo ze závodu. Samozřejmě si jí obě i prošly, ale to Vám nikdy nedá tolik jako ostrý test.
Zatáčky jsem si pamatoval, protože o sobě vím, že občas z nevysvětlitelných důvodů padám :-)
To jsem holkám nechtěl udělat a zatáčky jsem si zapamatoval.

Když jsem viděl startovku SC2, tak mi bylo jasné, že se sotva vejdu do první desítky. Nicméně mě to nechalo klidným, protože cílem bylo vytáhnout holky do závodní atmosféry a sebrat co nejvíce poznatků z jejich práce po trati. Hlavně nikomu nepřekážet...

Na trať jsem vyjížděl jako druhý. Jak to dopadlo se podívejte sami ve videu.

 Poznatky na závěr

Když jsem viděl na výsledcích 1.místo, tak jsem se pousmál, že jako fór je to dobrý. Šel jsem na časomíru ať to zkontrolují, protože je to absolutní nesmysl. Když ani to nezabralo, tak mě přepadla myšlenka, že se soupeřům něco stalo. Nemůžete prostě vzít nesježděné psy bez tréninku a jen tak si vyhrát. To se ukázalo jako částečná pravda, ale i tak holky zajely dobrý čas.

Výsledek mě nakopl k další práci na této dvojičce, zjevně se v holkách skrývá něco víc. Jízda byla čistá, co do mojí práce na kolobce. Olly vymýšlela hlouposti na levotočivých zatáčkách a občas se holky nedohodly na rovince. Fána poslední km zaostávala. Je na čem pracovat a dokud tuhle jízdu nezopakuji, tak jí beru jen jako neuvěřitelnou souhru náhod a dva kamiony štěstí k tomu!

Segment ze Stravy 

Ořezaný segment, kde se porovnávají čisté jízdy bez rozjezdu a dojezdu.

Komentáře

Oblíbené

Low carb stravování ve sportu

10 důležitých podmínek pro hubnutí během